Lena

Profesjonalny Salon Pielęgnacji Psów

Beata Zdrowak

Bielsko-Biała
ul. Wapienna 16

517 803 638

Porady

Decydując się na psa bierzemy pełną odpowiedzialność, za jego wychowanie, żywienie, szczepienia a także odpowiednią dla rasy pielęgnację.

Co powinniśmy wiedzieć o codziennej pielęgnacji naszych psich przyjaciół?


Czesanie

Czesanie i rozczesywanie polega na usuwaniu martwego włosa wraz z podszerstkiem lub bez podszerstka, na usuwaniu kołtunów, oraz na oczyszczeniu włosów i skóry z kurzu, piasku i brudu poprzez szczotkowanie. Szczotkować należy od wczesnego wieku szczenięcego. Początkowo po to, by szczeniak przyzwyczaił się do tej nieuniknionej w  przyszłości czynności i nie przeszkadzał nam w trakcie jej wykonywania. Najlepiej zacząć od czesania szczeniaka miękką szczotką z naturalnego włosia, która nie podrażni jego skóry, a psu da uczucie przyjemnego masażu.

Szata dorosłego psa wymaga regularnej pracy i odpowiednich zabiegów w  zależności od jej długości, struktury sierści, oraz jej podatności na filcowanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często czesać psa.

Przed przystąpieniem do czesania sierść powinna być spryskana preparatem do rozczesywania, lub odżywką rozcieńczoną w przegotowanej wodzie. Do wstępnego czesania psa używamy metalowej szczotki, następnie bierzemy do ręki grzebień i porządnie rozczesujemy pasmo, za pasmem dotykając ząbkami grzebienia skóry.


Trymowanie

Trymowanie polega na usuwaniu martwego włosa i podszerstka przez wyskubywanie. Służą do tego specjalne trymery, kamienie trymerskie, oraz własne palce i specjalne gumowe „naparstki”. Trymowanie jest połączone z odpowiednim modelowaniem sylwetki psa, dlatego tak ważna jest znajomość wzorca. Dobrze wykonywane trymowanie nie jest bolesne dla psa, czego bardzo często boją się właściciele. Trymowany pies nie gubi włosa a co za tym idzie nie mamy problemu z sierścią w domu. Włos odrasta twardszy o odpowiedniej strukturze oraz bardziej wyrazistej barwie. Jeden zabieg trymowania u psa z sierścią w normalnym stanie wystarcza na ok. 2-3 miesiące. Potem należy go powtórzyć. Jeśli szata jest w złym stanie - częstotliwość kolejnych zabiegów będzie zależała od potrzeb. Włos nie trymowany albo wypada sam, albo pozostaje w skórze utrudniając wzrost nowego, zdrowego włosa.

Psy krótkowłose są częstymi gośćmi salonu, ich liniejąca sierść bywa bardzo uciążliwa dla właścicieli. Mam na to rade - psy krótkowłose trzeba trymować! Po takim zabiegu szata psa staje się gładka i lśniąca, a wyskubany martwy włos nie sprawia już kłopotu właścicielom czworonoga.


Strzyżenie

Strzyżenie to skracanie włosa z jednoczesnym modelowaniem psa uwzględniając przy tym wzorzec rasy, anatomię, porę roku oraz oczekiwania właściciela.

Strzyżenie powinno być również praktyczne dla właściciela psiaka, tak by po czterech, pięciu a nawet ośmiu tygodniach czesanie i codzienna pielęgnacja nie sprawiały mu kłopotu.


Co robić gdy pies linieje?

Kłęby sierści na podłodze, sierść lepiąca się do ubrań, wkradająca się do każdego zakamarka mieszkania; na talerzu z obiadem, do kanapek; do pluszowych maskotek naszych dzieci po prostu wszędzie. Właściciele liniejących psów znają ten problem bardzo dobrze.

A czym jest linienie? Linienie jest to naturalny proces polegający na zrzucaniu martwych włosów oraz wymianie sierści. Poza nielicznymi rasami, które nie linieją wszystkie psy zrzucają włosy i trzeba być na to przygotowanym decydując się na psa. Intensywne linienie dotyczy psów, których szata składa się z dwóch warstw: miękkiego i puszystego podszerstka oraz włosów okrywowych, które są dłuższe (długość zależna jest od rasy) i twardsze. Podszerstek ma za zadanie chronić zwierzę przed niskimi temperaturami, dlatego na zimę to głównie ta warstwa staje się grubsza i gęstsza. Latem zarówno podszerstek, jak i  włos okrywowy stają się słabsze.

U większości zwierząt linienie występuje cyklicznie co sześć miesięcy - wiosną i jesienią, jest to związane ze zmianą długości dnia i ilości światła słonecznego. Nasze pieski przebywają z nami w  mieszkaniu, które jest ogrzewane i sztucznie oświetlane, przez co okresy linienia mogą trwać nawet cały rok. Konieczne jest wtedy regularne i  częste czesanie go i szczotkowanie w celu usunięcia zbierającego się w  dużych ilościach martwego włosa. Zabiegi szczotkowania i rozczesywania sierści działają na skórę jak masaż, a co za tym idzie poprawia się jej ukrwienie i stymuluje wzrost nowych włosów.

Martwy włos ma tendencję do filcowania się i tworzy „skorupę” na skórze, która nie przepuszcza powietrza i może doprowadzić do poważnych problemów skórnych. Dlatego też tak ważne jest systematyczne wyczesywanie.

W salonie mam specjalne zgrzebła ułatwiające wyczesywanie martwego podszerstka i włosa takie jak COAT-KING czy FURMINATOR. Porządne wyczesanie jak i kąpiel na długo uwolnią nas od kłębów sierści w  mieszkaniu.

Jeżeli do tego jest odpowiednia dieta czyli karma dobrej jakości +  dodatkowo w okresie intensywnego linienia preparaty wzmacniające sierść, NNKT omega3 i omega6 to efekt powinien być odczuwalny.


Kąpiel

Kąpiel ma na celu usunięcie zabrudzeń z sierści i skóry psa. Przed przystąpieniem do kąpieli powinno się dokładnie rozczesać i wyczesać psa i dopiero wtedy możemy rozpocząć mycie. Podczas kąpieli jak i  suszenia pies pozbywa się również znacznej ilości martwego włosa, który jeszcze mocno był osadzony i nie wyszedł w czasie czesania.

W salonie kąpiel przeprowadzam w trzech etapach.

Pierwszy etap - pierwsze mycie - używam szamponu głęboko myjącego i  oczyszczającego skórę i włos;

Drugi etap - drugie mycie - dobieram odpowiedni szampon dostosowany do gatunku włosa, jego stanu zdrowotnego, wieku pieska jak również koloru.

Trzeci etap - nakładanie odżywki - dobieram odpowiednią odżywkę, jeżeli chcę włos odżywić wybieram odbudowującą, wzmacniającą; do długich włosów odżywczą i jednocześnie ułatwiającą rozczesywanie; do szorstkich taką by włos pozostał twardy i szorstki. Odżywkę nakładam po drugim myciu delikatnie wcieram - masując całego psa i  pozostawiam na ok. 5 min, po czym obficie spłukuję wodą. Do kąpieli używam profesjonalne, doskonałej jakości kosmetyki, przeznaczone dla psów.

Po kąpieli każdy piesek jest suszony suszarką z jednoczesnym modelowaniem włosa szczotką. Dlatego od małego szczeniaka należy przyzwyczajać do suszarki, by nie było to dla niego zbyt stresujące.